01. Počítačové siete - úvod
02. Počítačové siete - návrh
Počítačová sieť (angl. computer network) je súhrnné označenie počítačov a ostatných sieťových zariadení pomocou ktorých je realizované prepojenie a výmena dát medzi počítačmi a zariadeniami.
Počítačové siete môžeme rozdeliť:
-
Osobná počítačova sieť (Personal area network - PAN) - sieť vytvorená zvyčajne pre jednu osobu a výmenu údajov medzi jeho zariadeniami (počítač, tablet mobil, a pod.), ktoré sú vzdialené len niekoľko metrov, na výmenu dát najčastešie vzužíva bezdrôtové technológie (WiFi, Bluetooth, IrDA)
-
Lokálna počítačova sieť (Local area network - LAN) - počítačová sieť, ktorá spája počítače a zariadenia napr. v jednej budove, jednej lokality. Tieto siete sú v správe jedného vlastníka. Prepojenie počítačov je realizované káblovými prepojmi medzi zariadeniami alebo rádiovými vlnami WiFi. Aby bola možnosť pripojenia ľubovoľného zariadenia do lokálnej počítačovej siete na prepojenie sa využívajú normované technológie.
-
Metropolitná počítačová sieť (Metropolitan area network -MAN) - počitačova sieť vytvorená prepojením lokálnych počítačových sieti napr. v meste. Takéto počítačove siete často využívajú poskytovatelia internetových služieb v jednej lokalite. Tieto siete môžu byť ako verejné tak aj súkromné.
-
Rozsiahle počítačové siete (Wide area network - WAN) - ide o prepojenie lokálnych a metropolitných počítačových sietí. Umožňujú komunikáciu na veľké vzdialenosti. Typickým príkladom takejto siete je internet.
Pre fungovanie počítačovej siete sú potrebné komponenty, ktoré zabezpečujú komunikáciu jednotlivých zariadení vrámci siete.
Medzi základné časti počítačovej siete patria:
-
Spojovacie vedenie - spojovacie vedenie je tvorené vybudovanou kabelážou, ktoré môže byť vytvorené metalickými káblami v dnešnej dobe najčastešie krútenou dvojlinkou (twisted pair - kde jednotlivé vodiče sú uložené v pároch, pričom páry sú skrútené navzájom okolo seba), alebo optickými káblami.
-
Sieťová karta - rozširujúci modul zariadenia, ktorý
zabezpečuje jeho komunikáciu s
ďalšími zariadeniami siete. Tiež sa používa pomenovanie LAN karta alebo sieťový adaptér alebo NIC
(Network Interface Card).
-
Switch - prepínač je „inteligentnejšie
zariadenie“, ktoré pozná každé
zariadenie v sieti a presne smeruje komunikáciu na jednotlivé zariadenia a dokáže využiť celú šírku
komunikačného pásma.
-
Router – smerovač spája
lokálne siete, aj rôznych topológii,
alebo pripája lokálnu sieť k sieti
WAN (Wide Area Network –
rozľahlá sieť). Pracuje na základe
sieťových adries a smerovacích
protokolov a do druhej siete
prepúšťa len tie správy, ktoré sú
tam určené (smerované). Jeho
hlavnou úlohou je smerovať pakety
do inej počítačovej siete.
-
ďalšie prvky ako brána (gateway), bezpečnostná ochrana (firewall)
Pre správne fungovanie počítačovej siete je okrem vhodnej voľby jednotlivých komponentov počítačovej siete dôležité aj správne zapojenie a presná konfigurácia jednotlivých komponentov.
Nasledujúca časť
Neboli informácie úplne, potrebujete ďalšie informácie? Opýtajte sa nás. Radi Vám poradíme.