01.
Kamerové systémy - úvod
02. Kamerové systémy - druhy
03.
Kamerové systémy - legislatíva
04.
Kamerové systémy - kompomenty
Správny výber bezpečnostnej kamery
alebo celého kamerového systému je veľmi dôležitý pre vás ale aj pre vašu
bezpečnosť. Nekvalitný bezpečnostný systém spôsobuje, že váš objekt
nebude dostatočne chránený. Správnym kamerovým systémom mate istotu že váš dom
firma alebo záhrada je 100% chránená.
Kamerový bezpečnostný systém
pozostáva z niekoľkých prvkov:
- bezpečnostné kamery,
- nahrávacie zariadenie,
- príslušenstvo,
- používateľské rozhranie.
Rozdelenie kamier podľa konštrukcie:
Box – štandardné kamery
Štandardné kamery sa dodávajú bez objektívu (ten je možné si zvoliť podľa konkrétnych podmienok osadenia kamery a požadovaného monitorovaného priestoru ), inštalujú sa vo vnútorných priestoroch a pri použití krytu aj v exteriéri. Štandardné kamery sú variabilnejšie ako ostatné typy kamier práve kôli voliteľnému objektívu a v exteriéri v spojitosti s vyhrievaným krytom môžu byť nasadené aj pri veľmi nízkych teplotách (až do -40°C). Ak je potrebné snímanie obrazu aj pri úplnej tme, používajú sa externé IR reflektory alebo kryty kamier s IR prisvietením.
Kompaktné kamery
Kompaktné kamery sú v súčasnosti najpoužívanejší typ kamier, obľúbený pre svoju komplexnosť (dodávka obsahuje kameru, kryt, držiak, konektory, objektív a IR prisvetenie pre nočné monitorovanie) a jednoduchosť montáže. Kamery sú zväčša inštalované do vonkajšieho prostredia a rozmerovo menšie typy aj do interiéru. Z kompaktných kamier je vyvedený kábel s koncovkami. Tento kábel je vedený cez držiak kamery, aby nebolo vidieť žiadnu kabeláž.
Dome kamery
Dome kamery sú kompletné kamery s objektívom umiestnené v kupolovitom kryte určené do vnútorného aj vonkajšieho prostredia. Kamery sú estetické, nenápadné a ľahko sa inštalujú a udržujú. Niektoré typy obsahujú aj objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou (varifokálne) a prisvietenie IR diódami pre nočné monitorovanie. Výhodou dome kamier je, že ich nemožno ľahko odkloniť z monitorovaného priestoru a z väčšej vzdialenosti nie je jasné, kam sa kamera ‚pozerá‘. Pokiaľ sú vyhotovené v antivandal prevedení, sú čiastočne mechanicky odolné proti vandalizmu (kryt kamery je priskrutkovaný špeciálnymi skrutkami, polguľové sklíčko je z polykarbónového odolného skla, telo kamery je z pevného kovu). Nevýhodou je, že sa vyrábajú s nižším dosvitom IR prisvietenia ako pri niektorých kompaktných kamerách a v prípade exteriérovej montáže na stenu pri daždi kvapky dlhšie ostávajú na priehľadnom sklíčku a znižujú ‚čitateľnosť‘ obrazu kamery, preto v tomto prípade je potrebné kameru inštalovať na strop alebo zabezpečiť také miesto, kde kamera ‚neoprší‘.
PTZ kamery
PTZ otočné kamery umožňujú pohyb hore a dolu, otočenie o 360°. Môžete tiež meniť ohniskovú vzdialenosť objektívu ( približovať a odďaľovať snímanú scénu ). Cielené ovládanie kamier užívateľom sa potom uskutočňuje lokálne pomocou klávesnice s "riadiacou pákou" alebo pomocou nastavenia trasy pohybu v záznamovom zariadení.
Nahrávacie (záznamové zariadenia)
Nahrávacie zariadenie spracúva snímaný obraz, prehráva živý obraz, zaznamenáva a vykonáva ďalšie inteligentné funkcie. Môžeme ho klasifikovať podľa kategórií ako spracovanie signálu, počet pripojených kamier, vstupno-výstupných rozhraní, a pod.
- typ spracovaného signálu analógový, hybridný, IP
- kompresný formát H.265, H.264, MPEG4
- vstupy pre 4, 8, 16, 32, 64, 128 kamier
- výstupy HDMI, VGA
- maximálna kapacita pevných diskov až 32TB
- redundancia pevných diskov RAID0, RAID1, RAID10, RAID5
- napájanie po kábli cez PoE (Power over Ethernet), PoC (Power over Coax)